20. 7. 2017

Offline a přeci naživu

Spontánní textovka "pojedeš se mnou do Berlína?" a ještě krásnější odpověď "Ano!".
Vše jsme řešily na poslední chvíli a teď zpětně jsem za to jedině ráda. Většinou mi veškeré plány krachnou těsně před jejich zrealizováním, a tak tohle plánování za pochodu bylo naších nejlepším rozhodnutím.
Pár dnů před odjezdem jsem si došla do práce pro výplatu, prodala jsem nějaké věci a přivlastnila si pár balíčků tátovy MANY.

Nechtělo se nám jet ani vlakem, ani autobusem. Stop jsme přesunuly na další rok, protože jsme k tomu neměly úplně prostředky a celkově jsme byly vybavené spíše do města než na spaní ve škarpě.

Nakonec jsme odjely s Češkou přes BlaBlaCar. Bylo to fajn, protože nám dala tipy a s hodně věcmi nám velmi pomohla.
Přijely jsme na letiště dříve než jsme očekávaly, a jelikož jsme měly s hostitelem přes Couchsurfing sraz právě tam, posedávaly jsme na zemi před nádražím, snědly všechno naše jídlo a začaly si psát seznam míst, kam bychom se během těch pár dnů chtěly podívat. 
Neměly jsme eura, cestovní pojištění, levné cigarety, a ani jsme pořádně nevěděly, kde vlastně budeme spát.
Ten den jsme se seznámily (díky Couchsurfing) s člověkem jménem Anthony, který byl původem z Kanady, takže jeho angličtina byla naprosto skvělá.
Ubytování předčilo naše očekávání - já sama jsem počítala s nějakým starším gaučem, ale měly jsme vlastní pokoj a klíče od celého bytu. Hodně pracoval, takže jsme měly často celý prostor jen pro sebe.
Spaly jsme u něho myslím 4 noci, utratily jsme jen za jídlo a víno.

Vinyl thrift store v Nostitzstraße

Objevila jsem tam album The Smiths! Hned za rohem v ulici Bergmannstraße je pak ten nejlepší Vintage Store Pick n´Weight společně s Colours. Celkově v té ulici je hrozně moc hezkých kaváren a second handů! Po prozkoumání Berlína můžu říct, že tato část města je moc pěkným únikem od reality.
Kde je mimo jiné ten nejlepší kebab, na který se čeká hodinu.

___________
Prvních pár dní jsem se tak nějak toulala po Kreuzbergu a objevila kavárny Hallesches Haus a Chapter One. S klidem v duši prohlašuju, že jsem tak dobré espresso dlouho nepila.
Ty dny dost pršelo, tak jsem hodně času pobývala na balkoně nebo někde v městském podniku a četla si. A jelikož můj partner in crime je super spáč, byla jsem nucena se rozčilovat nad mapou samaJeště během našeho bydlení v této čtvrti jsme zašly do Tresoru, kde hrají techno. Nebyla tam pouze jedna stage a nebyl tam ani čerstvý vzduch. Zvládly jsme to do východu slunce a odnesly si mnoho žádostí na Facebooku a modřin (alespoň tedy já).
Další místo, které bych asi ráda doporučila je Melitta Sundström. Na skvělejší záchody a obsluhu člověk jen tak nepřijde.

___________
Konec bydlení za lahve vína (které jsme vlastně ani nekupovaly my). Odjezd do Weddingu k hostiteli přes Airbnb a přivítání našich ztracených chlapců, na které jsme čekaly asi 3 hodiny.

Byt to byl krásný. Bydlely jsme v centru společně s třemi chlapci. Avšak často tam byl pouze jeden, který nám poradil hromadu skvělých podniků, kam zajít na dobré jídlo, kávu, kde hrají techno nebo kde to mají levné a vyplatí se nám tam jet.
To vidím jako velké plus bydlení před Couchsurfing nebo Airbnb - hostitelé jsou přátelští a poradí vám více méně se vším.


___________________________________________

Červené víno, které se prohlašuje za BIO.
První káva ve 3 odpoledne.
Mac DeMarco a jeho Salad Days.
Upřímný smích (zčásti vyvolaný drogami) a pozorování skutečně šťastných duší.
Zapalování svíček a popíjení horkého černého čaje s mlékem.
Život je krásný offline.
Analogové fotografie momentek zahalené do devadesátých let.
Pobývání na zelené pláni s lahví v ruce.
Cereálie na sucho, chození po nebi.
Ležení na velké posteli, nohy přes sebe, začteni do pofiderních příběhů.
Ranní ozáření tváře paprsky slunce, staré obrovské parkety, Mystic Queen a snídaně na balkoně s výhledem na město.
Noční kebab s Coca-Colou.
Teplé pivo v podniku s posezením z palet.
Společné noci.
Oba v cizí zemi.
A přesto ne ztraceni.
___________________________________________
Většina krásných věci je zadarmo. Téměř, všechno krásno je nám k dispozici i bez peněz.
Procházky rozlehlým parkem, teplý letní déšť, seznámení se s cizincem a poslouchání jeho životních příběhů, otevřené okno dokořán a pozorování zelených stromů, tančení na veřejnosti.


Líbí se mi, jak toho Židovský památník ukazuje hodně. Z jedné strany vidíte Großer Tiergarten, z druhé Postdamer Platz a z té třetí ryzí centrum Berlína.
Otázkou pár minut chůze od památníku je i Braniborská brána, která patří k těm nejvíce známým pamětihodnostem Berlína. Jedná se o klasicistní stavbu lehce připomínající propyleje.


Braniborská brána

Židovský památníkPárkrát jsme se spálili. Uber za 40eur. Jízdy metrem na opačnou stranu. Cigarety dvakrát dražší. Chyby v harmonogramu. Angličtina v minulém čase, když mluvíme o budoucnosti.
Málo oblečení. Žádné veřejné záchody. A hlavně, oni asi netřídí odpad!


Berlín bez Berlínské zdi?

Poslední den jsme od rána strávili v Thomas Burger Garten, kde jsme snídali staré pečivo a jogurt, seděli na mokrých lavičkách a pak hráli fotbal s dětma, co tam byly nejspíše na nějakém táboře. Odpoledne jsme si pak půjčili kola za 4eura v Rent a Bike 44 Neukölln. Hned kousek odtamtud je Tempelhofer Feld, kde je to opravdu krásné.
Projeli jsme téměř celý Berlín, několikrát se ztratili, nestihli přesný čas jízdy domů ani koupi Dunkin Donuts.
Check out:
Krásná stovka
Jak udělat nejlepší kávu (hned po Chemexu)
Radostná Lana se mi líbí mnohem více
Stále aktuální koncept
Project Statement
Citáty o lásce mého oblíbence
Nowness

Žádné komentáře:

Okomentovat